Galindia – Mazurski Eden

Galindia, kraina historycznego plemienia Galindów, położona na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany. Obejmuje obszar około 20 ha w centrum Puszczy Piskiej na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Okolice Iznoty już od V wieku p.n.e. do XIII wieku zamieszkiwały plemiona Galindów. Informacje o tych ludach żyjących na obszarze Wielkich Jezior Mazurskich przekazał m.in. Tacyt, Ptolemeusz. Galindowie żyli w przyjaźni z naturą tworząc model demokracji opartej o wspólny język oraz tradycje obyczajowe i religijne. Nie tworzyli żadnych struktur politycznych. Wspólnoty sąsiedzkie tworzyły Lauks zasiedlony przez kilka rodzin. O wszystkich ważniejszych sprawach decydowały wiece (wayda) – prowadzone przez Wajdelotę. Przez Galindię biegł SZLAK BURSZTYNOWY, którym przewożono na południe i zachód niezwykle cenny bursztyn. Nasza BURSZTYNOWA KOMNATA jest zbiorem przepięknych wyrobów ilustrujących czas przeszły, stanowiący równocześnie głębokie przesłanie dla następnych pokoleń.

Psychoterapeuta i lekarz Cezary Kubacki wraz z żoną Marią założył przed kilkoma laty Galindię – Mazurski Eden, rodzaj ośrodka turystycznego nad Jeziorem Bełdany niedaleko Mikołajek. Nie chodzi w tym wypadku o zwykłe prywatne przedsięwzięcie w sektorze turystyki – jakich w naszym kraju sporo w ostatnim czasie. Koncepcja dr Kubackiego jest znacznie szersza. Próbuje on nawiązać do tradycji plemienia Galindów zamieszkujących od V wieku p.n.e. do XII wieku obszar Wiekich Jezior Mazurskich.

Ośrodek składa się nie tylko z hotelu, restauracji i pensjonatu, ale również nietypowych budowli jak: pieczary, termy, lochy demonów, studnie głodowe, uroczyska leśne, rytualny krąg kamienny czy skansen i labirynt Galindów. Jego właściciel postawił sobie za cel rekonstrukcję zwyczajów i kultów dawnych mieszkańców tych okolic. Wśród rzeźb galindzkich bóstw, w stylizowanych wnętrzach ośrodka a także wokół ogniska 
odtwarzane są na życzenie turystów obrzędy Galindów. Co ciekawsze, goście nie są w tych imprezach biernymi widzami, ale autentycznymi współuczestnikami przebranymi w kostiumy nawiązujące do strojów sprzed setek lat. Odbywają się też okresowe, kilka razy w roku, rytualne spotkania Galindów. Dr Kubacki jako lekarz próbuje od wielu lat zaadoptować do celów terapeutycznych i profilaktycznych archaiczne techniki. Wierzy, że elementy dawnych praktyk szamańskich mogą być pomocne na progu XXI wieku w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń zachowań emocjonalnych, nerwic, depresji oraz uzależnień alkoholowych, lekowych czy narkotycznych. Dawniejsi szamani – jak twierdzi – byli niezwykle skutecznymi lekarzami dusz. Przed kilkoma laty postanowił założyć Międzynarodowe Laboratorium Archaicznych Technik Ekstazy (MLATE) w Galindii, gdzie do tego celu założył podziemną wioskę szamańską. Do niej będą zapraszani szamani, psychoterapeuci, filozofowie, socjolodzy i ezoterycy z różnych krajów. Na przełomie roku 1997-98 dr Kubacki odbył podróż do Australii, gdzie nawiązywał między innymi kontakty z szamanami aborygeńskimi. Wygląda na to, że doczekaliśmy się na Mazurach unikalnego na skalę europejską ośrodka oferującego zarówno oryginalne usługi turystyczne jak i mającego ambicję spełniania ważnych funkcji edukacyjnych i terapeutycznych.